2020 SCREENINGS

The 12th Annual CUNY Film Festival was an online-only event, with links to many of our nominated films available through June 2020.

 

2020 NOMINEES

 

Narrative Longform Grad/Alumni/Faculty

Agua ‘e Panty

Director/Screenwriter: Astrid Perez | Producer: Boni Canto | Cinematographer: Sebastian Cabrera

Colors

Director/Screenwriter/Editor/Cinematographer: Christopher Séda | Producer: Melissa Hernandez

I’ve Had Enough

*WINNER!*

John M. Keller

Kaddish

Director/Producer/Screenwriter: Razid Season | Editor: Razid Season & Alex Lora | Cinematographer: Uladzimir Taukachou 

The Shell

Director/Producer/Screenwriter/Editor: Bavly Soliman | Cinematographer: Alena Chang 

When a Tree Falls

Moise Morancy

 

Narrative Shortform Grad/Alumni/Faculty

Chicklett

Director/Producer/Screenwriter/Editor: Tim Hann Rivera | Cinematographer: Andrey Medina

Look at Lucas

*WINNER!*

Agustin McCarthy

One Day

Isaac Akanmu 

The King of Merriment

*WINNER!*

Josh A. Kapusinski

Tomorrow will be Better

Isaac Akanmu

 

Narrative Longform Undergraduate

A Boy and A Bearing

Philemon Nyansera

Howard

Alejandro Carbajal

Kinky

Tayana Brumaire

Mariposas

Christian Polanco

Metamorphosis

*WINNER!*

Fernanda Parrado

Remembering

Director/Producer/Screenwriter/Editor: Kainoa Presbitero | Cinematographer: Brian MacDonald

 

Narrative Shortform Undergraduate

Book Report

Kainoa Presbitero

Eraz-Zib

Director/Editor/Cinematographer: Derek Myers | Producer/Screenwriter: Owen Russell

Goju-Ryu: The Hidden Kaiju

Ryan Paul Raimondi

Kate Brunotts – Room For You

*WINNER!*

Kainoa Presbitero

Ten Hail Marys and the Entire Human Genome

Filmmaker: Fiona Golden | Cinematographer: Ricardo Vega

Vessel

*WINNER!*

Liam Elkins

 

Documentary Grad/Alumni/Faculty

Finding Justice

Hannah Miller

Home Abyss

Amanda Madden

Layers of a Baker

Carla Franchesca

The Infiltrators

*WINNER!*

There All Along

Director/Producer/Cinematographer: Keisha Thompson | Editor: Veronique Doumbe  

 

Documentary Longform Undergraduate

December 14th

Szymon Dybowski

Fight to Live: A Cyclist Story

Kenneth Sousie

Hold Fast to Dreams: Goodnight, Harlem

Kenneth Sousie

The Soho Memory Project

*WINNER!*

Director: Or Szyflingier | Producer: Melanie Martinez | Editor: Gabriela Martinez & Natasha Yee | Cinematographer: Jonathan Baez |
Animator: Hoa Vu

Words Matter: Our Authentic Transgender Selves

Kyle Reese

You Found A Home

Director/Editor: Chris Omar | Producer: Chris Omar & Zainab Iqbal | Original Music: Tamara Kachelmeier

 

Documentary Shortform Undergraduate

A Greenhouse Grows in the Bronx

*WINNER!*

Director: Flora Lennihan | Producer/Screenwriter: Victoria Smith | Editor: Johenfy Duran  | Cinematographer: Johenfy Duran & Flora Lennihan 

Life is an Adventure

Kainoa Presbitero

My Name is Nash

Shayma Al-shiri

The Fat Afro-Latin Jazz Cats

Director/Producer/Screenwriter/Cinematographer: Flora Lennihan | Editor: Astrid Asmundsson

The Met Cloisters

Flora Lennihan

 

Animation Grad/Alumni/Faculty

Appearance

*WINNER!*

Julianna Romero

CCNY Animation Club Anijam “Thirsty”

Director: Alex Dudkin | Producer: Pilar Newton | Editor: Erica D’ippolito |
Animator: CCNY Animation Club Members

JEALOUSY

Animator: Andrea Bass

The Lifespan of Paper

Khalid Olton

When You Grow

Animator: Arisleida Rodriguez | Editor: Tamara Collazo

Where Are Her Organs

Filmmaker: Isael Luperon

 

Animation Undergraduate

Eloafed

Joyce Jimenez 

Hedjezilla

Jenny Chiang

Life Has Changed, Love Goes On.

*WINNER!*

Xinying Ren

My Artist’s Journey (Dmitri Shostakovich – Waltz No. 2)

Carlos Laban

Plastic Pleasure

Yuki Collins

 

LGBTQ Image Award 

Love 77

Ajit Dias

She

*WINNER!*

Kainoa Presbitero

Words Matter: Our Authentic Transgender Selves

Kyle Reese

css.php