2019 Award Winners
Narrative Undergrad
Sexo Y Tortillas, Priscilla Alvarez
Undergrad Student at Brooklyn College – Producer
Narrative Graduate
Home for Curiosities, Ben Tobin
Grad Student at Fierstein – Director/Producer/Screenwriter
Documentary Undergrad
Holar, Erik Kantar
Undergrad Student at Baruch – Director/Producer/Editor
Documentary Grad
Maria and Alex, Erika Gregorio
Alumnus of Brooklyn College – Director/Producer/Editor
Sci-Fi
Some of Her Parts, Abie Sidell
Alumnus of Hunter College – Director/Producer/Screenwriter
Long Form
America First, Almudena Toral
Alumnus of Grad Center – Director
Animation
The Raven, Robert Dejesus
Grad Student at Lehman – Animator
Experimental
The Performance of Cinema, Teresa-Esmerelda Sanchez
Undergrad at Brooklyn College – Director/Editor
Cinematography Narrative
Home for Curiosities
Ben Tobin – Fierstein/ Director
Cynthia Almanzar – Gaffer and Camera Operator
Cinematography Documentary
The Seguine Mansion, James Verdi
Grad Student at Hunter – Director/Producer/Camera Operator
Editing
The Land is Ours, Richard Loria
Grad Student at Craig Newmark – Director/Editor
Screenplay
The Power to Heal, Barbara Berney
Faculty at Grad School of Public Health – Producer
LGBTQ
Surviving 35, Sindy Nanclares Alumnus at Newmark – Director/Producer/Screenwriter
Audience Award
Everybody’s Different, Josh Kapusinski
Fac Member at CityTech – Director/Producer
Audience Award
Crave, Gabriel Flores
Undergrad Student, CUNY BA at Brooklyn -Director/Editor/Cinematographer
2018 Award Winners
Best Documentary
Cranberry Lake, Zoya Baker
Hunter College
Best Documentary – Undergraduate
We Serve Too, Lauren McKenna
College of Staten Island
Best Current Events Film
Gentrification Express: Breaking Down the BQX,
Amanda Katz & Samantha Farinella
Hunter College
Best Narrative Film
All Tomorrow’s Children, Jon-Carlos Evans
City College
Best Narrative Film – Undergraduate
Angel, Ian Favilla
Queens College
Best Music Film
Not Typical Love Story, Anatoly Kuteliya
Baruch College, Undergraduate
Best Experimental
Chess and Chagrin, John Rizzo
College of Staten Island, Undergraduate
Best Director
Powder Room, Kevin Oliver Arota
Brooklyn College, Undergraduate
Best Editor
Mixed Feelings, Alexandra Boothe
CUNY School of Journalism, Alumni
Best Cinematographer
The Functional Potter, Ben Tobin
Fierstein Graduate School of Cinema
Frederator Animation Award
Couture, Keila Solomon
City College, Undergraduate
LGBTQ Image Award
Bruises, Michael Fischetti
College of Staten Island, Faculty
Ella, Gara Munoz Blazquez
College of Staten Island, Graduate
Promising Filmmaker Recognition
The Pet Rescuer, Estafania Hernandez
CUNY Graduate School of Journalism
Looking Inwood, Madelyn Sher
Lehman College, Alumni
The New Neighbors, Lorena Russi, Mary Angelica Molina, Jessica Taylor & Dylan Lopez
Queens College, Alumni
2017 Award Winners
Grand Jury Prize
The Dry Brush Master, Ben Tobin
Feirstein Graduate School of Cinema
Best Director
Message Received, Stephen Herman
Baruch College
Best Cinematography
God of Small Things, Saud Jubaer
City College
Best Narrative Film
Lullaby, Joaquin Palma
Hunter College
Best Narrative Film Undergraduate
Tom Freeman of the North, Mohammed Rabbani
City College
Best Documentary Film
Telling the Story of Slavery, Kalim Armstrong
Hunter College
Best Documentary Film Undergraduate
The Joy of Each Step, Donovan Mulholland & Karen Palacios
York College
Best Current Events Film
Different Names for Bullying, Marco Poggio
CUNY Graduate School of Journalism
The Culinary Professor, Kylie Garcelon
NYC College of Technology
Best Experimental Film
Bad Tools, Jonathan Ehrenberg
Lehman College
Best Animated Film
Mak, Natalya Serebrennikova
Hunter College
Best Editing
We Are Dreamers, Andrew Caringi
CUNY Graduate School of Journalism
Best Screenplay
God of Small Things, Saud Jubaer
City College
Best Visual Design
Historic Typefaces: An Interpretation Through Movement, David Schwittek
Lehman College
LGBTQ Image Award
Un Coup d’Essai (A Trial), Michelle DePrizio
Brooklyn College
Promising Filmmaker Recognition
The Last Commander, Richard Cohen
Feirstein Graduate School of Cinema
Visa, Edel Garstad
Hunter College
Secret and Divine Signs: A Cinematic Ode to the Art of Cruising,
Terrence Hunt
CUNY Graduate Center
2016 Award Winners
Grand Jury Prize
Unfinished, Joao Pacca
Brooklyn College, Undergraduate
Best Director
Black Star, Matilde Ascheri
John Jay College, Undergraduate
Best Director, Runner-Up
Those Below, Xaisongkham Induangchanthy
City College, Alumni
Best Cinematography
AOO, Adam Besheer
City College, Alumni
Best Cinematography, Runner-Up
Unfinished, Joao Pacca
Brooklyn College, Undergraduate
Best Narrative Film
Those Below, Xaisongkham Induangchanthy
City College, Alumni
Best Narrative Film, Runner Up
J1, Oyuna Furman
Brooklyn College
Best Screenplay
Unfinished, Joao Pacca
Brooklyn College, Undergraduate
Best Screenplay, Runner-Up
Rain, Nicholas Jastrzebski
College of Staten Island, Undergraduate
Best Documentary Film
Mister Morvillo, Christopher Nostrand
Hunter College
Best Documentary Film, Runner-Up
A Makeshift Golf Course, Sandra Lopez-Monsalve
Brooklyn College & CUNY School of Journalism
Best Experimental Film
Anemone, Deukyun Hwang
Brooklyn College
Best Experimental Film, Runner-Up
Dance of Love, Myles Glynn
Hunter College, Undergraduate
Best Animated Film
Wandering Eye, Edwin Chavez
Hostos Community College, Alumni
Best Animated Film, Runner-Up
The Hungry Chicken, Zhongxiao Yang
Lehman College, Graduate
Best Editing
Black Star, Matilde Ascheri
John Jay College, Undergraduate
Best Editing, Runner-Up
Transcriber, Mark Partridge
Hunter College, Alumni
Best Sound Design
Transcriber, Mark Partridge
Hunter College, Alumni
Promising Filmmaker Recognition
In Pursuit of a Dream, Brian Dejesus
Borough of Manhattan Community College, Undergraduate
The Sixty-Six Percent, Natalie Abruzzo
CUNY Graduate School of Journalism, Graduate
NO, Jody Torres
Bronx Community College, Undergraduate